Ohrady umožňujú mačkám bezpečne si užiť pobyt vonku

Je mnoho dôvodov, prečo sú majitelia mačiek nabádaní k zodpovednosti a k tomu, aby svojich štvornohých miláčikov chovali vo vnútri. Rizikom sú napríklad prenosné choroby, ktorými by sa mačka mohla nakaziť, či dokonca možnosť, že o mačku prídete, keď bude prebiehať cez cestu a zrazí ju auto.

Ale zdravý rozum nám jasne hovorí, že vnútri neexistuje náhrada za svieži vzduch a slnečný svit. A tak niektorí vynaliezaví majitelia mačky domácej prišli s nápadom, ako umožniť mačkám využiť ich lásku k lovu a dlhým hodinám vyvaľovania sa na slniečku tak, aby im nehrozilo žiadne nebezpečenstvo.

Stavanie ohrádok pre mačky patrí k pomerne novým trendom. Je to však bezpečný spôsob ako mačkám umožniť užiť si výhody motýľov, vtákov a celkovo pobytu na slnku. K dispozícii je niekoľko riešení, napr. altánok s mriežkou, ktorý sa hodí do záhrady majiteľa aj po estetickej stránke.

Mačacie ohrádky sú priestorom pre vlastnú tvorbu. Jednou z možností je vytvoriť rám a oplotiť ho pletivom, drôtom či reťazami. Uistite sa však, že máte dobrý prístup k dverám ohrádky. Vynaliezaví majitelia môžu vytvoriť ohradu, do ktorej bude prístup cez mačacie dvere či otvorené okno v dome.

Majitelia domu s krytou verandou majú ohrádku, z ktorej sa mačky môžu tešiť, už hotovú. Obyvatelia bytov s balkónmi môžu tiež nájsť spôsob, ako balkón oplotiť a tým mačke vytvoriť jej vlastnú pevnosť.

Zo tačiatku môže byť pre mačky domáce neznámy svet vonku ohromujúci. Pokiaľ túto ohrádku nepoužívajú, môžu zostať paralyzované úžasom. Potom však preletí okolo prvý motýlik a zrazu sú prekvapené a povzbudené zároveň.

Bez ohľadu na náčrt a materiál, majte na pamäti:

Premýšľajte vertikálne
Mačky sú lezci, takže ocenia rôzne stupne a vysoko položené body. Skúste stromy alebo pevné vetvy. Napríklad tunel je pre mačku zaujímavý len okrajovo. Pokiaľ ho však už máte a chcete ho využiť, použite ho na spojenie jednej vertikálnej ohrádky s druhou.

Pestujte zeleň
Do vnútra i okolo ohrádky  môžete umiestniť mnoho mačkou obľúbených rastlín. Použite kľudne aromatické, ale bezpečné rastliny. Príkladom takejto rastliny je levanduľa.

Dajte si pozor na diery
Mačka dokáže rafinovane utiecť. Uistite sa, že vaša mačacia ohrada je bezpečne uzavretá, bez akýchkoľvek otvorov. Pokiaľ vaša mačka dokáže cez niečo prestrčiť hlavu, obyčajne cez to prevlečie aj celé svoje telo.

Buďte pozorný
I keď mačky milujú vyhrievanie sa na slniečku, taktiež potrebujú útočisko pred extrémnou horúčavou. Prikryte napríklad časť ohrady handrou a vytvorte tak tieň.

Zaistite vodu!
Všetko, čo je založené na cirkulácii vody, je pre mačky pôsobivé. Pokiaľ chcete, aby mala vaša mačka k dispozícii jedlo, odporúčame ho dať do misky umiestnenej vo väčšej miske naplnenej vodou, aby sa zabránilo invázii mravcov.

Nezabudnite, príroda volá!
Pokiaľ nemá z ohrady mačka prístup k svojmu záchodu, umiestnite jej v slnečnom rohu ohrady nádobu s pieskom.

Myslite ľudsky
Pokiaľ je ohrada pre mačku dosť veľká, premýšľajte tiež o doplnkoch, ktoré zútulnia ohradu tak, ako keby v nej mali pobývať samotní ľudia, napr. kreslo na leňošenie alebo hojdacia sieť.

Zdroj: www.macka.sk